Mastodon/ActivityPub

Jak Slovanologii sledovat ve Fediverse?

Pro nastavení sledování stačí přidat si profil tohoto blogu:

Uživatelské jméno: slovanologie@slovanologie.cz
URL profilu: https://slovanologie.cz/@slovanologie

Proč Mastodon/Activity Pub?

Protože tradiční sociální sítě jako je Facebook, Twitter nebo Instagram už nefungují moc dobře, pokud jejich prostřednictvím ukazujete světu, že váš blog existuje.

Vzhledem k tomu, jak se proměnilo prostředí velkých sociálních sítí za několik posledních let, je čím dál těžší propagovat jejich prostřednictvím prakticky jakýkoli web. Zatímco se doba pozornosti jejich uživatelů snižuje a pozornost samotná se soustředí spíše na videa, algoritmy se jejich preferencím přizpůsobují. Pro tvůrce krátkých (a vtipných, popřípadě kočičích) videí je toto pochopitelně požehnáním, ne tak pro nás, kteří se věnují starému dobrému blogování.

Ještě před několika málo lety, kdy jsem s psaním začínal, se prostřednictvím Facebooku dalo oslovit poměrně dost lidí, tento počet však v nedávné době velmi citelně poklesl. Facebook, na kterém jsem byl aktivní, je nyní zaplevelen sponzorovanými příspěvky a reklamami a dosah mé stránky není tak velký, jak býval.

Proto hledám alternativní kanály komunikace s vámi. Jedním z nich je newsletter, dalším RSS feed, který Slovanologie má, a který můžete sledovat ve své RSS čtečce. Dalším z nich je i připojení tohoto projektu na ActivityPub, kde jej můžete sledovat prostřednictvím svého účtu na některé instanci Mastodonu.

Mastodon má stále ještě chronologické řazení příspěvků, je open-source, neprodává vaše data a hlavně na něm nemusím mít účet, což vyhovuje mé snaze o digitální minimalismus. Díky pluginu pro WordPress se příspěvky z webu automaticky objevují i ve Fediverse.