Od posledního updatu Slovanologie už uplynulo skoro půl roku nabitého událostmi: sáhl jsem si na první úspěchy v akademické obci a přestěhoval blog z jednoho hostingu na druhý, a tak je na čase se za tím vším ohlédnout a podívat se do blízké budoucnosti.
Než se ale dostaneme k samotnému updatu, je podle mě na místě malé shrnutí, protože je to už docela dávno, co vyšel poslední příspěvek. Slovanologii jsem založil v prosinci 2018 jako svůj osobní projekt, který mě měl motivovat k výzkumu Slovanů v raném středověku. Následující tři roky jsem psal články o různorodých tématech, zejména o mytologii, válečnictví nebo raných slovanských dějinách. Na podzim 2021 jsem ale přestal publikovat, protože jsem nastoupil na vysokou školu a na blog mi nezbývalo moc času.
V souvislosti se svou bakalářskou prací jsem se ale nakonec v prosinci 2023 k psaní vrátil a do dubna sepsal sérii dalších článků, většinou zaměřených na vojenství v raném středověku.
Potom ale přišly státnice a moje pozornost se od psaní přesunula k nim. Blog šel na chvíli stranou i z toho důvodu, že mi končil pronájem webových prostor na Endoře a mě čekalo stěhování za lepším hostingem. S těmito vyhlídkami jsem neměl moc čas a později ani chuť psát, nicméně po státnicích jsem koupil hosting u Wedosu (který se zatím zdá mnohem lepší než Endora; minimálně mu nevadí má VPNka a funguje mu lépe i rozesílání newsletteru) a začal se chystat na velký přesun.
To už ale přišel červenec a s ním i kolečko praxí, cestování a dalších letních radostí. Stěhování blogu jsem navíc docela odkládal a poslední detaily se mi podařilo doladit až na přelomu srpna a září, tedy přibližně o dva měsíce později, než jsem původně zamýšlel.
Na stranu druhou, léto přineslo i některé dobré zprávy, zejména pohled do STAGu na můj budoucí rozvrh, který se na magisterském studiu ukázal jako mnohem méně časově náročný, což znamená lepší možnosti pro psaní. Pokusím se proto držet standard dvou článků měsíčně a doufám, že mi to nové možnosti dovolí. Hlavním důvodem, proč jsem Slovanologii zanedbával na bakaláři, byl právě nedostatek času, který je nyní snad už minulostí.
Teď jsem na tom ale mnohem lépe a můžu konečně více psát. Témata se oproti době před nástupem na vysokou školu omezí na raně středověkou politiku a vojenství, myslím ale, že i s takto zúženým repertoárem mohu nabídnout některé velmi zajímavé věci, o kterých se jinak na českém internetu moc nepíše. Budeme se bavit o vojenství jako o produktu společnosti, zkoumat jak se na podobě vojenských akcí projevuje geografie, kulturní tradice a společenská struktura a nakonec pronikneme i do hlav raně středověkých vládců a stratégů, s nimiž se vypravíme na vzrušující výpravy napříč Eurasií. Rozhodně tedy je na co se těšit.
Zároveň bych se rád přiblížil tradici některých anglofonních blogerů, které velmi rád čtu a jejichž styl se mi velmi líbí (například ACOUP.blog a The Angry Staff Officer), a propojil se Slovanologií i své další koníčky: hry a fantastiku. Mám v hlavě několik projektů na toto téma, které by se na blogu mohly objevit někdy na podzim nebo v zimě.
Každopádně, s blogem se pojí ještě jedna věc, a to sociální sítě a možnosti jeho sledování. V současné době má Slovanologie RSS feed, funguje jako server ve Fediverse, takže ji můžete sledovat i prostřednictvím účtu na Mastodonu nebo jiné sociální síti napojené na toto digitální univerzum a upozornění na nové příspěvky vám může chodit i na mail:
Kromě toho existuje ještě i facebooková stránka, nicméně bez ní bych se nejraději obešel. Důvodů je spousta: zatímco newsletter, RSS a Fediverse fungují bez jakékoli námahy z mé strany, příspěvky na Facebook musím vkládat ručně a Facebook (přesněji sociální sítě obecně) je docela nestabilní prostředí, takže může velmi snadno dojít k tomu, že mi stránku buď zruší, zablokují nebo drasticky sníží její dosah, na což už jednou v minulosti došlo. Další věc je ta, že se na sítích snažím trávit co nejméně času.
Proto budu veškerý obsah z Facebooku vkládat i tady na blog a to i s bonusy. Když jsem psal pro LUMYD, vytvářel jsem na jeho Facebooku shrnutí nových a zajímavých vědeckých článků a studií a na Slovanologii v tom chci pokračovat. Nově ale budu na Facebooku publikovat kratší verze a na blogu ‚rozšířené‘. Rozdíl bude v míře mých komentářů a odkazů na další zdroje: na Facebooku se příspěvky obejdou bez nich, na blogu budou dostupné se vším všudy.
A teď už konečně k akademickým záležitostem.
Bakalářka, článek a diplomka
Vzhledem k tomu, že tato série má sloužit i jako takový výzkumný deník, bych se měl zmínit i o své bakalářce, kterou jsem avizoval v minulém updatu. Obhájil jsem ji nakonec na začátku června a pokud máte zájem, můžete si ji přečíst u mě na Academii. Rád bych ji vydal i jako článek, minimálně tu část vztahující se k roku 791, a to ještě než začnu pořádně pracovat na diplomce. Zbytek práce vyžaduje mnohem více péče než z něj vyjde něco kloudného – tehdy před rokem a půl jsem při výběru tématu podcenil jak hluboko mě může výzkum avarských válek zavést, a tak jsem létům 795 a 796 nakonec nemohl věnovat tolik času, kolik bych si přál.
Přibližně dva měsíce po obhajobě mě zastihla zpráva, že vyšel můj článek o jedné z bitev livonské války, jmenovitě o bitvě u Wendenu, ke které došlo v říjnu 1578. Od raného středověku je to docela skok po časové ose, já jsem ale toho názoru, že historik by se neměl věnovat jen jedinému období. Jeho kvalitu můžete posoudit sami buď u mě na Academii nebo na webu Historicy Olomucensie, ve které vyšel.
Nyní mě čeká kromě psaní blogu a článku o prvních franckých výpravách zejména diplomová práce. S ní jsou mé plány velmi jednoduché: chci se věnovat období mezi roky 797, kdy avarské války pokračovaly dále bez ohledu na avarskou kapitulaci, a 822, kdy se Avaři naposledy objevují v písemných pramenech. Mým cílem je zjistit, s jakými záměry připravovali Frankové své kroky v Panonii, a to jak ve vojenské, tak politické rovině. V zásadě navážu na svou bakalářku, nové období s sebou ale přinese nové výzvy.
Na jedné straně sice v této době přibývá pramenů, které můžu využít, na straně druhé jsou stručnější v oblasti vojenství a jejich záběr je také mnohem širší. Do hry se dostávají v mnohem větší míře i ekonomické dějiny a dějiny myšlení. Jinými slovy, mnohem méně teď budu počítat rychlost franckého trénu a více se budu věnovat vývozu mečů do Panonie a fungování hranic v karolinské říši. Není to ale příliš bolestná změna – kombinace různých přístupů je mnohem zábavnější než jen opakování toho samého stále dokola.
Zatím ale musím ještě vyřešit některé detaily ohledně vymezení práce a dát dohromady všechny nové prameny, takže více informací o psaní budu schopný dát dohromady až někdy na podzim. Do té doby však budu psát tady na blog, takže pokud vás Slovanologie zaujala a nechcete, aby vám unikly další příspěvky, můžete ji zatím sledovat prostřednictvím RSS, účtu na Mastodonu nebo newsletteru: